Инфографики: фактите относно отпадъците в ЕС
- 04.01.2024
- Posted by: admin
- Category: Новини
Вижте нашите инфографики и научете фактите относно управлението на битовите отпадъци в страните от ЕС.
Всяка година в ЕС се генерират около 2,2 млрд. тона отпадъци. Повече от една четвърт от общите отпадъци са общинска смет: боклуци, които се събират и обработват от общините, като най-често техен източник са домакинствата.
Данните показват, че обемът на отпадъците и това какво се случва с тях варира от една страна от ЕС в друга, но в последните години като цяло намалява изхвърлянето на боклуците на сметищата и се увеличава рециклирането.
Европейският съюз иска да намали въздействието, което отпадъците оставят върху околната среда. Приети са амбициозни цели за рециклирането и намаляване на използването на сметища, а се подготвят и нови изисквания относно отпадъците от опаковки.
Целта е да се насърчи преходът към по-устойчив модел на потребление и оползотворяване на ресурсите, известен като кръгова икономика.
Прочетете повече за мерките на ЕС за насърчаване на кръговата икономика.
Колко отпадъци създаваме
Между 2018 и 2021 г. средното количество общинска смет на глава от населението се е увеличило в ЕС като цяло. Тенденциите варират по страни – в повечето страни се наблюдава увеличение, но в Малта, Кипър, Испания и Румъния количеството отпадъци на глава от населението намалява.
Най-много отпадъци на глава от населението са регистрирани в Австрия, Люксембург, Дания и Белгия, а най-малко – в Испания, Латвия, Хърватия и Швеция.
По-богатите страни като цяло произвеждат повече отпадъци.
Управление на отпадъците
Страните в ЕС се различават по това как третират отпадъците.
Европейският съюз иска да насърчи предотвратяването на създаване на отпадъци и повторното използване на продуктите. Когато това не е възможно, предпочитаната алтернатива е рециклирането и компостирането (естественото разграждане), а след това – използването на боклуците за генериране на енергия. Най-вредната опция е изхвърлянето на отпадъци на сметище, макар че това е и една от най-евтините.
Макар че генерираните отпадъци на глава от населението са се увеличили, начинът, по който третираме отпадъците, се подобрява – увеличава се рециклирането и компостирането и намалява изхвърлянето на сметища.
Тенденции относно рециклирането и изгарянето на отпадъци
По данни от 2021 г. 49,6% от цялата общинска смет в ЕС се рециклира или компостира – това е ръст от 3,6 процентни пункта спрямо 2017 г. Практиката в различните държави обаче варира силно.
ЕС е формулирал цел до 2030 г. 60% от общинската смет да подлежи на повторно използване или рециклиране. Германия, България, Австрия и Словения вече са достигнали или надхвърлили целта от 60%.
Страните като Белгия, Нидерландия, Дания, Швеция, Германия, Австрия, Люксембург, Словения и Финландия почти не изхвърлят отпадъци на сметища – там изгарянето играе важна роля наред с рециклирането.
Литва, Латвия, Ирландия, Италия, Франция, Чехия, Словакия и Полша използват и изгаряне, и депониране, и рециклиране на отпадъци.
Използване на сметища в страните от ЕС
През 2017 г. делът на общинската смет в ЕС, която завършва на сметище, е бил 24%; през 2020 г. този дял е спаднал на 18%. Директивата за депонирането на отпадъци налага на страните от ЕС изискване да сведат дела на общинската смет, отиваща на сметища, до не повече от 10% до 2035 г.
Депонирането на отпадъци на сметища все още е разпространено в Източна и Южна Европа – в България и Малта повече от 70% от отпадъците завършват на сметища, а в Гърция, Кипър и Румъния този дял е над 50%.
Между 2017 и 2020 г. изхвърлянето на отпадъци на сметища е намаляло значително в Хърватия, Полша, Словакия, Кипър, Гърция, Малта и Румъния.
Износ на отпадъци извън ЕС
ЕС също така изнася част от събраната смет. През 2021 г. общият износ на смет за страни извън ЕС е бил в размер на 33 млн. тона, което е ръст от 77% спрямо 2004 г.
Износът е включвал използвани черни и цветни метали, хартия, пластмаса, текстил и стъкло. Повечето отпадъци от черни метали отиват за страни членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), докато отпадъците от цветни метали, хартия, пластмаса и платове се изнасят предимно за страни извън ОИСР.
Около 45% от износа на смет е насочен към Турция (14,7 млн. тона), следват Индия (2,4 млн. тона), Египет (1,9 млн. тона), Швейцария (1,7 млн. тона) и Великобритания (1,5 млн. тона).
ЕС иска да противодейства на незаконния износ на отпадъци и да гарантира, че сметта се третира по екологосъобразен начин в страните вносителки.