Какво представлява кръговата икономика?
Повече от 100 различни дефиниции на кръговата икономика се използват в научната литература и професионалните списания. Използват се толкова много различни дефиниции, тъй като концепцията за Кръгова икономика се прилага от разнообразна група изследователи и професионалисти
На макроикономическо ниво кръговата икономика предполага отделяне на икономическия растеж от използването на природни ресурси и вложени ресурси. В идеалния случай скоростта на извличане на ресурси трябва да остане под скоростта на потребление на ресурси, а скоростта на производство на отпадъци трябва да остане под способността на околната среда да абсорбира и трансформира отпадъците. Кръговата икономика може да се разглежда и като възстановителна система, в която влагането на ресурси и отпадъците, емисиите и изтичането на енергия са сведени до минимум, чрез дълготрайни дейности по проектиране, поддръжка, ремонт, повторна употреба, споделяне, повторно производство, обновяване и рециклиране.
Какво е кръгова икономика: определение
Кръговата икономика е икономическа система, която има за цел да минимизира отпадъците и да насърчава устойчивостта, като поддържа ресурсите в употреба възможно най-дълго, извлича максималната им стойност и след това възстановява и регенерира продукти и материали в края на техния живот. С други думи, основната концепция на кръговата икономика е, че продуктите са предназначени за повторна употреба, ремонт или рециклиране, вместо да бъдат изхвърляни след еднократна употреба.
Следователно целта на кръговата икономика е да се създаде система със затворен цикъл, при която отпадъците и замърсяването са сведени до минимум и ресурсите се запазват, като се намалява въздействието върху околната среда на производството и потреблението.
Кръговата икономика е модел на производство и потребление, който включва споделяне, лизинг, повторна употреба, ремонт, обновяване и рециклиране на съществуващи материали и продукти възможно най-дълго. По този начин се удължава жизненият цикъл на продуктите.
Следователно целта на кръговата икономика е да се възползваме максимално от материалните ресурси, с които разполагаме. По този начин се удължава жизненият цикъл на продуктите. Идеята възниква от подражаване на природата, където всичко има стойност и всичко се използва, където отпадъците се превръщат в нов ресурс. По този начин се поддържа балансът между прогрес и устойчивост.
На практика това означава намаляване на отпадъците до минимум. Когато един продукт достигне края на жизнения си цикъл, неговите материали се запазват в рамките на икономиката, където това е възможно благодарение на рециклирането. Те могат да се използват продуктивно отново и отново, като по този начин създават допълнителна стойност.
Това е отклонение от традиционния, линеен икономически модел, който се основава на модела вземане-правене-консумиране-изхвърляне. Този модел разчита на големи количества евтини, лесно достъпни материали и енергия.
Линейна икономика СРЕЩУ кръгова икономика
Както беше посочено по-горе, кръговата икономика е отговор на традиционната линейна икономика, която се основава на модела „вземи-направи-изхвърли“, при който ресурсите се извличат, използват се за производство на продукти и след това се изхвърлят след полезния им живот. Кръговата икономика, от друга страна, има за цел да премине към по-устойчив модел, като поддържа ресурсите в употреба възможно най-дълго и намалява необходимостта от добив на нови ресурси.
По-точно, основните разлики между тези два модела могат да бъдат групирани в следните макрообласти:
- Експлоатация на ресурси. Линейната икономика разчита на подхода „вземи-направи-изхвърли“, докато кръговата икономика възприема подхода „намали-повторна употреба-рециклирай“.
- Управление на отпадъците. В линейната икономика отпадъците обикновено се изхвърлят в депа или инсинератори, наред с други системи за управление на отпадъците. За разлика от това, кръговата икономика цели минимизиране на отпадъците чрез насърчаване на повторната употреба, ремонт и рециклиране.
- Качество на продукта. В линейната икономика е предвидено продуктите стареене на, което кара потребителите да ги сменят често. В кръговата икономика продуктите са проектирани да бъдат издръжливи и да подлежат на поправка, за да се удължи живота им.
Ползите от кръговата икономика
На този етап е ясно, че кръговата икономика е по-устойчив и ефективен модел, който се справя с най-спешните заплахи за устойчивостта, като изменението на климата, загубата на биологично разнообразие и замърсяването. По този начин то носи много икономически, социални и екологични предимства на обществото, включително:
- Опазване на околната среда, тъй като намалява количеството генерирани отпадъци, насърчава използването на възобновяеми ресурси и помага в борбата с изменението на климата, чрез намаляване на емисиите на парникови газове (следователно спомага за постигане на въглеродна неутралност).
- Икономически растеж, тъй като създава нови бизнес възможности, насърчава иновациите и намалява цената на суровините.
- Ефективност на природните ресурси, чрез запазване на материалите и продуктите в употреба за по-дълго време, което спомага за запазването на природните ресурси за бъдещите поколения.
- По-добро качество на продуктите, тъй като кръговата икономика насърчава проектирането на по-издръжливи, подлежащи на поправка и рециклируеми продукти.
- Подобрено социално благосъстояние. Като цяло кръговата икономика създава социални ползи, чрез насърчаване на модели на устойчиво потребление и производство, като по този начин защитава човешкото здраве и биологичното разнообразие.
Кръгова икономика, която е най-добре описана като „индустриална система, която е възстановителна или регенеративна по намерение и дизайн. Тя заменя концепцията за „края на живота“ с възстановяване, пренасочва се към използването на възобновяема енергия, елиминира използването на токсични химикали, които възпрепятстват повторната употреба и цели елиминирането на отпадъците, чрез превъзходен дизайн на материали, продукти, системи и, в рамките на това, бизнес модели” (Circular Impacts, 2017). Моделът на кръговата икономика подобрява ефективността на ресурсите и намалява въздействието върху околната среда природен капитал, чрез проектиране на продукти по по-рециклируем начин, възприемане на ефективна технология и превръщане на отпадъците в ресурс.
В една кръгова икономика продуктите и техните материалите, се ценят високо. Това контрастира с традиционния, линеен икономически модел, който се основава на модела „вземи-направи-консумирай-изхвърли“. На практика кръговата икономика свежда до минимум отпадъците, чрез повторна употреба, ремонт, обновяване и рециклиране на съществуващи материали и продукти.
Преминаването към по-кръгова икономика може да донесе ползи, включително намален натиск върху околната среда; повишена сигурност на доставките на суровини; и повишена конкурентоспособност, иновации, растеж и работни места. Съществуват обаче и предизвикателства, като финанси, ключови икономически фактори, умения, потребителско поведение, бизнес модели и многостепенно управление.
Европейският съюз определя 14 категории за кръговата икономика в 4 групи
Общото за всички категории е, че се подчиняват на стратегията/принципа на 9-те R:
R1 Refuse – отказване или тотална подмяна на продукт, който не се вписва в стратегията
R2 Rethink – увеличаване на интензитета на употреба на продукта, увеличаване на приложенията му
R3 Reduce – увеличаване на ефективността на производството чрез намаляване на употребата на ресурси и материали
R4 Re-use – повторна употреба на продукти, които са в добро състояние
R5 Repair – поправка на уред/продукт, за да може да се ползва
R6 Refurbish – възстановяване на стар продукт и докарването му до актуален/съвременен вид
R7 Remanufacture – използване на части от спрян продукт в нов
R8 Repurpose – използване на еднакви части в различни продукти
R9 Recycle – рециклиране на материали от боклука и връщането им в производство – не важи за процеси на горене или запълване на сметища
Група I – Модели на кръгов дизайн и производство
- Проектиране и производство на продукти и активи, които позволяват стратегии за кръгова икономика, например (i) повишена ефективност на ресурсите, трайност, функционалност, модулност, ъпгрейдност, лесно разглобяване и ремонт; (ii) използване на материали, които могат да се рециклират или подлежат на компостиране
- Разработване и внедряване на технологични процеси, които позволяват циркулярни кономически стратегии
- Разработване и устойчиво производство на нови материали (включително материали на биологична основа), които са многократно използваеми, рециклируеми или подлежащи на компостиране
- Замяна или значително намаляване на веществата, които предизвикват загриженост в материалите, продуктите и активите, за да се даде възможност за стратегии за кръгова икономика
- Замяна на необработени материали с вторични суровини и странични продукти
Група II – Модели с кръгова употреба
- Повторна употреба, ремонт, обновяване, пренасочване и преработка на излезли от употреба или излишни продукти, движими активи и техните компоненти, които иначе биха били изхвърлени
- Реконструкция и пренасочване на срока на годност на проекта или излишните недвижими активи сгради (инфраструктура/съоръжения)
- Модели като услуга, повторна употреба и споделяне, базирани на схеми за лизинг, използване на плащания, абонамент или връщане на депозити, които позволяват стратегии за кръгова икономика
- Рехабилитация на деградирали земи за връщане в полезно състояние и рехабилитация на изоставени или недостатъчно оползотворени терени в подготовка за реконструкция.
Група III – Модели за възстановяване на кръгова стойност
- Отделно събиране и обратна логистика на отпадъци, както и излишни продукти, части и материали, позволяващи кръгови стратегии за запазване на стойността и оползотворяване
- Възстановяване на материали от отпадъци при подготовка за циркулярно задържане и стратегии за оползотворяване (с изключение на суровините, посочени в група III, т. 3)
- Възстановяване и развиване на отпадъци от биомаса и остатъци като храна, фураж, хранителни вещества, торове, материали на биологична основа или химически суровини.
Група IV – Кръгова подкрепа
- Разработване/внедряване на инструменти, приложения и услуги, позволяващи стратегии за кръгова икономика. През 2015 Европейската комисия прие амбициозен план за преход към икономика, която се приближава в по-голяма степен до кръгова икономика – стойността на материалите, стоките и ресурсите се запазва възможно най-дълго в икономиката, като генерирането на отпадъци е сведено до минимум. Целта на тези усилия е да се изгради устойчива, нисковъглеродна и конкурентна икономика с повишена ефикасност на оползотворяване на ресурсите. През последните 5 години всички 54 действия, разработени в първоначалния план, са изпълнени или в напреднал процес на внедряване.
Новият план за действие за кръговата икономика представя следните мерки
- Да превърне устойчивите продукти в норма в ЕС
- Да даде власт на частните и обществените потребители
- Да се фокусира в секторите, които ползват най-много ресурси и с най-голям потенциал за въвеждане на кръговата икономика: електроника и IT, батерии/акумулатори и превозни средства, опаковки, текстил, строителство и сгради, храна, вода и хранителни вещества
- Да се осигури по-малко малко отпадък
- Принципът на кръговата икономика да се фокусира върху хората, регионите и градовете
- Водеща роля в налагането на принципите на кръговата икономика