Българинът плаща по няколко пъти за липсата на депозитна система за опаковки

Пластмасовите кутии в магазините се таксуват, а реално няма възможност за депозирането им или за собствени кутии за многократна употреба

В началото на тази година нова такса в магазините в размер на стотинки – за пластмасовите опаковки, предизвика критики и спорове. Най-вече, защото тя се оказва наказателна за потребителя, на когото в повечето магазини не позволяват да опакова продуктите в собствена кутия за многократна употреба. В същото време от 2022 година от държавния бюджет се плащат по 44 млн. лева годишно заради неизпълнението на ангажиментите за рециклиране на пластмасови опаковки, което реално значи, че българинът плаща по няколко пъти за едно и също нещо.

Европейската директива предвижда поне 65% от опаковките във всяка държава членка да се рециклират към 2025 година, а към 2030 година – 100%. По отношение на пластмасовите отпадъци задължението към 2025 година е 50%, а в края на десетилетието – 55%

Отделно се налага плащане от местните власти за почистване, депониране и изгаряне на пластмасите, трупани по улиците и в природата, но така страната губи ресурса, който би могъл да използва, ако пластмасите и металите (от кенчета) се рециклират или стъкленият амбалаж се използва повторно.

По данни на екологичната организация “За Земята” по проблема с пластмасовите бутилки има минимален напредък. Данни за 2017 година например показват, че българите са изхвъряли по 131 пластмасови бутилки средно годишно, които се изгарят, депонират се или попадат сред природата. Днес техният брой е по 113 на глава от населението. За сравнение, в Германия се изхвърлят по 8 пластмасови бутилки, а има и голям брой стъклен амбалаж, използван многократко от производителите.

Източник: https://www.investor.bg