Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес”.
С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който се натрупва по време на опаковката на лекарствените форми в така наречените блистери само от една поточна линия е 2 тона дневно. А пластмасата е повече от 85% в този отпадък.
Разработеният от него процес не е енергоемък и може да се осъществи със съществуващи вече материали. Предстои изграждането на пилотна инсталация, на която ще се проиграе процесът в условията по-близки до реалната. Институтът по електрохимия и енергийни системи вече пък има изградена пилотна линия за производство на батерии и тип копче. Доцент Тома Станкулов от Института обяснява, че новото при технологията е осигуряването на  енергийна плътност и дълготрайност, като същевременно поддържат производствените разходи на разумно ниво.
Въпреки че в София проектът за изгаряне на отпадъци за ток не получи нужната обществена подкрепа и съдебните процедури го забавиха до степен, че не може да бъде осъществен, от Института по инженерна химия представиха метод за инсталация за преработка на градски битови отпадъци чрез изгаряне. Доцент-доктор Димитър Колев обясни, че колкото по богата е една държава, толкова произвежда повече битови отпадъци. А в бъдеще се очаква генерирането на битови отпадъци да нараства. Според доцент-доктор Димитър Колев инсталациите за изгаряне са сред най-щадящите околната среда. София, с милион и 200 хиляди души, смята доцент-доктор Колев, произвежда годишно 537 000 тона отпадък.
Инсталацията за 100 тона на ден би струвала 48 милиона лева, като годишната печалба от нея е 14 милиона лева. Основните приходи от дейността на инсталацията е таксата за обработване на битовите отпадъци, казва Димитър Колев от Института по инженерна химия. Има издаден патент. Ралица Велинова от Института по обща и неорганична химия към БАН е направила разработка за материали за обезвреждане на парникови газове.
Ралица Велинова каза, че се търси сътрудничество с инженерингови фирми за създаване на полупромишлени инсталации за каталитично пречистване на отпадни газове, съдържащи метан и фирми, интересуващи се от преработката на отпаден гипс фирми за производство на строителни материали. Материалите за поглъщане на въглероден диоксид са на етап лабораторни изпитания.
БАН може и трябва да играе ролята на развоен център за бизнеса, казаха по време Четвъртото издание на форума „Наука за бизнес” представителите на държавата. От МОН посочиха, че ще продължи да инвестира в научна инфраструктура и специфични програми за научни изследвания и иновации.
По програмата „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация” ще се финансира и създаване на офис за технологичен трансфер. Една от възможностите е той да се разположи на територията на София Тех Парк. Предстои обявяване на процедура за малки иновативни грантове, предназначена за малки и средни бизнеси с общ бюджет от 25 млн. лева. В България има изградени 16 центъра за върхови постижения и компетентност. А целта е българските компании да работят с български учени у нас.
Източник: БНР Хоризонт