Съветът приема преговорната си позиция относно нови правила за по-устойчиви опаковки в ЕС

Съветът постигна днес съгласие („общ подход“) по предложение за регламент относно опаковките и отпадъците от опаковки. Целта е справяне с увеличаването на отпадъците от опаковки, генерирани в ЕС, като същевременно се хармонизира вътрешният пазар на опаковки и се стимулира кръговата икономика.

През 2021 г. всеки европеец е генерирал по 190 кг отпадъци от опаковки. Това количество ще нарасне с почти 20 % през 2030 г., ако нещата не се променят. Не можем да допуснем това да се случи. Днешният общ подход отправя силно послание, че ЕС е поел ангажимент за намаляване и предотвратяване на отпадъците от опаковки от всички източници. Този регламент е от решаващо значение по пътя ни към кръгова икономика и неутрална по отношение на климата Европа.

Предложението засяга целия жизнен цикъл на опаковките. В него се установяват изисквания, с които се гарантира, че опаковките са безопасни и устойчиви, а именно че всички опаковки могат да се рециклират и наличието на вещества, пораждащи безпокойство, е сведено до минимум. Освен това се въвеждат изисквания относно етикетирането, целящи да се подобри информацията за потребителите. В съответствие с йерархията на отпадъците предложението има за цел да сведе до минимум генерирането на отпадъци от опаковки чрез определянето на задължителни цели за повторна употреба, ограничаването на използването на някои видове опаковки за еднократна употреба и въвеждането на изискване към икономическите оператори да сведат до минимум използваните опаковки.

То цели също така да гарантира, че след като опаковките се превърнат в отпадъци, те се събират, сортират и рециклират при възможно най-високи стандарти. Поради това в него се определят критерии за схемите за разширена отговорност на производителя и се установяват разпоредби относно управлението на отпадъците, като същевременно се гарантира, че държавите членки разполагат с достатъчна гъвкавост, за да могат да запазят съществуващите добре функциониращи системи.

Общият подход ще послужи като мандат за преговори с Европейския парламент по окончателното оформяне на законодателния акт.

Основни изменения, приети от Съвета

В текста на Съвета е постигнат баланс между запазването на амбицията на предложението за намаляване и предотвратяване на генерирането на отпадъци от опаковки и предоставянето на достатъчно гъвкавост на държавите членки при прилагането на регламента.

Обхват на регламента

Съветът запази обхвата на предложението на Комисията, който се отнася за всички опаковки, независимо от използвания материал, и за всички отпадъци от опаковки, независимо от техния произход (включително промишленост, производство, търговия на дребно, домакинства).

Изисквания за устойчивост и рециклируеми опаковки

Текстът на общия подход запазва по-голямата част от изискванията за устойчивост за всички опаковки, пуснати на пазара, и водещите цели, предложени от Комисията.

С него се повишават изискванията по отношение на веществата в опаковките, като от Комисията се изисква да изготви до 2026 г., с помощта на Европейската агенция по химикали, доклад за наличието на вещества, пораждащи безпокойство, в опаковките, за да се определи дали те оказват отрицателно въздействие върху повторната употреба или рециклирането на материали или се отразяват на безопасността на химичните вещества.

Съветът измени предложението във връзка с рециклируемите опаковки. Като поддържат становището, че всички опаковки, пуснати на пазара, трябва да могат да се рециклират, както предлага Комисията, държавите членки постигнаха съгласие, че опаковките ще се считат за рециклируеми, когато са проектирани за рециклиране на материалите и когато отпадъците от опаковки могат да бъдат разделно събирани, сортирани и рециклирани в голям мащаб (последното условие ще се прилага от 2035 г.).

Общият подход запазва водещите цели за 2030 г. и 2040 г. за минимално рециклирано съдържание в пластмасовите опаковки. До 2034 г. Комисията ще трябва да направи преглед на изпълнението на целите за 2030 г. и да направи оценка на осъществимостта на целите за 2040 г.

Освен това Съветът постигна съгласие, че торбичките за чай и самозалепващите се етикети върху плодовете и зеленчуците трябва да бъдат компостируеми и въведе възможността държавите членки да изискват други опаковки (например дозите за кафе и тънките пластмасови торбички за пазаруване) да могат да се компостират при определени условия.

Чрез новите правила ще се намалят ненужните опаковки, като производителите и вносителите ще бъдат задължени да гарантират, че теглото и обемът на опаковките са сведени до минимум, с изключение на защитените проекти на опаковки.

Цели за намаляване на отпадъците от опаковки

В съответствие с предложението на Комисията общият подход определя общи водещи цели за намаляване на отпадъците от опаковки въз основа на количествата от 2018 г.: 5% до 2030 г., 10% до 2035 г. и 15% до 2040 г. Тези цели ще бъдат преразгледани от Комисията осем години след влизането в сила на регламента.

Съветът въведе възможността държавите членки да определят мерки за предотвратяване на отпадъците от опаковки, които надхвърлят посочените по-горе минимални цели.

Цели във връзка с опаковките за многократна употреба и повторната употреба

Съветът запази критериите на Комисията за определяне на опаковките за многократна употреба, като въведе минимален брой пътувания или ротации при използването им. Минималният брой ротации за картона е по-малък поради различните характеристики на този материал.

В текста се определят нови цели за повторната употреба и повторното пълнене за 2030 г. и 2040 г. За големите домакински уреди, опаковките за храна и напитки за вкъщи, опаковките за алкохолни и безалкохолни напитки (с изключение на вино), транспортните опаковки (с изключение на използваните за опасни товари или голямо оборудване, и гъвкавите опаковки в пряк контакт с храни) и груповите опаковки се прилагат различни цели. Опаковките от картон също са освободени от тези изисквания. Въведена е нова възможност за икономическите оператори да се обединяват, за да могат да постигнат целите за повторна употреба във връзка с напитките.

Съветът поиска от Комисията да преразгледа целите за 2030 г. и въз основа на това да направи оценка на целите за 2040 г. и на предвидените в разпоредбата изключения.

Депозитна система за връщане (ДСВ)

Съгласно новите правила държавите членки трябва да осигурят до 2029 г. разделно събиране на най-малко 90% от пластмасовите бутилки и металните съдове за напитки за еднократна употреба годишно. За постигането на тази цел те трябва да създадат депозитни системи за връщане (ДСВ) за тези формати опаковки. Минималните изисквания за ДСВ няма да се прилагат за системи, които са вече въведени преди влизането в сила на регламента, ако въпросните системи изпълнят целта от 90% до 2029 г.

Съветът добави освобождаване от изискването за въвеждане на ДСВ за държавите членки, в които разделното събиране надхвърля 78% през 2026 г.

Ограничения относно определени формати опаковки

С новите правила се въвеждат ограничения за някои формати опаковки, включително пластмасовите опаковки за еднократна употреба за плодове и зеленчуци, храни и напитки, подправки и сосове в сектора на хотелиерството, ресторантьорството и кетъринга, както и за малки козметични и тоалетни продукти, използвани в сектора на настаняването (напр. бутилки за шампоани или за лосиони за тяло).

Съветът въведе възможността държавите членки да предвидят изключения при определени обстоятелства, включително за биологични плодове и зеленчуци.

Други разпоредби

Сред другите изменения, по които Съветът постигна съгласие, са допълнителни разяснения относно етикетирането на опаковките, за да могат потребителите да бъдат добре информирани за материалите, от които са съставени опаковките, и за правилното им обезвреждане, когато се превърнат в отпадъци. Освен това Съветът въведе известна гъвкавост, за да се вземат предвид системите за етикетиране, които вече съществуват в някои държави членки.

Също така Съветът запази по-голямата част от задълженията на операторите, производителите, вносителите и дистрибуторите, както бяха предвидени в предложението на Комисията. Той въведе по-строги задължения за доставчиците на логистични услуги, за да се гарантира, че производителите, използващи такива услуги, не заобикалят задълженията си за разширена отговорност на производителя.

Съветът удължи срока на прилагане на регламента до 18 месеца след влизането му в сила.

Следващи стъпки

Общият подход ще послужи като мандат на Съвета за преговорите с Европейския парламент по окончателното оформяне на законодателния акт. В резултат на тези преговори актът ще бъде официално приет от Съвета и Парламента.

Контекст

Производството на опаковки и управлението на отпадъците от опаковки са икономически сложен и важен сектор, чийто общ оборот в ЕС възлиза на 370 милиарда евро. Този сектор има съществена роля и потенциал за превръщането на Европа в чиста, устойчива и кръгова икономика в съответствие с Европейския зелен пакт. Въпреки че темповете на рециклиране в ЕС са се увеличили, количеството на отпадъците от опаковки нараства по-бързо от рециклирането. През последното десетилетие количеството на отпадъците от опаковки се е увеличило с почти 25% и ако не бъдат предприети действия, до 2030 г. се очаква да нарасне с още 19%. По отношение на отпадъците от пластмасови опаковки очакваното увеличение е 46% до 2030 г.

Директивата на ЕС относно опаковките и отпадъците от опаковки, която е в сила в момента, беше приета за първи път през 1994 г. и беше преразглеждана няколко пъти. В нея се определят правила за държавите — членки на ЕС, с които се гарантира, че пуснатите на пазара на ЕС опаковки отговарят на определени изисквания, и се приемат мерки за предотвратяване и управление на отпадъците от опаковки, за да се постигнат целите за рециклиране на различните видове отпадъци от опаковки. Няколко оценки на директивата обаче показаха, че тя не е успяла да намали отрицателното въздействие на опаковките върху околната среда.

В този контекст през ноември 2022 г. Комисията представи предложение за регламент относно опаковките и отпадъците от опаковки, който да замени действащата директива. Европейският парламент прие позицията си относно предложения регламент на пленарното си заседание на 22 ноември 2023 г. Двете институции ще започнат преговори по окончателния вид на законодателството по време на белгийското председателство.

Източник: Официалният уебсайт на Съвета на ЕС и на Европейския съвет