Община Стара Загора ще участва в проект CLIMATE, за да ограничи уязвимостта си към екстремни климатични явления

Община Стара Загора стартира участието си по проект „02С0588 CLIMATE – Подобряване на екологичната и социално-икономическа устойчивост в ЕС спрямо климатичните промени“, финансиран по програма Интеррег Европа на Европейската Комисия.

Община Стара Загора е партньор по изпълнението на горепосочения проект, финансиран по програма Интеррег Европа заедно с още осем партньора от четири географски области на ЕС:
1) Регион на йонийските острови – Гърция
2) Служба за екологични услуги на регион Хелзинки – Финландия
3) Община Брюксел – Белгия
4) Фондация за околната среда в Ломбардия „Flanet“ – Италия
5) Провинция Дренте – Нидерландия
6) Регион за планиране Видземе – Латвия
7) Университетът в Патра – Гърция
8) Държавна служба на окръг Вас – VVÖH – Унгария.

Отговорностите и взаимоотношенията между партньорите по проекта са уредени в подписаното споразумение за партньорство между тях (Partnership Agreement).

Срокът за изпълнение на проекта е 48 месеца, от които 36 месеца са основна фаза на проекта и 12 месеца – заключителна.

Общият бюджет на проекта е 1 829 469 евро, от които 157 046 евро е частта за Община Стара Загора.

Общината е сформирала екип от три експерта, които ще бъдат ангажирани с управлението, изпълнението и отчитането на дейностите по проекта.

Проектната идея се състои в това да се идентифицират основните екологични и социално-икономически фактори на човешката дейност и живот, които най-силно влияят върху климата. Тя включва събиране на данни за изменението на климатичните модели и подобряване на нормативните документи и политики в тази област. Дълбоките климатични промени се изразяват в повишаване на температурата, дълги периоди на засушаване, силни ветрове, урагани, валежи, наводнения, горски пожари и свлачища. Екстремните климатични явления, дължащи се на климатичните промени, водят до 145 000 фатални случая за човешкия живот и повече от 500 млрд. евро икономически загуби в ЕС през последните 40 години. През 2021 година Европа преживя най-горещото лято с продължителни горещи вълни в Средиземноморието, съчетани със силни наводнения в западна Европа. Дори и при най-добрия сценарий за климатичните промени (покачване на температурата до 1,5°С), подобни инциденти се очаква да зачестяват с все по-голяма интензивност. Резултатът от това ще бъде все по-силен удар върху териториите и околната среда (по-специално загуба на биоразнообразие и обезлесяване) и социално-икономически щети, изразяващи се в намаляване на ресурсите, разрушаване на инфраструктурата и човешка миграция. Климатичните модели показват, че много територии вероятно ще преживеят нови безпрецедентни промени в климата с всички предизвикателства за местните власти, а именно повишаване на общественото съзнание, готовността за реакция и адаптивния капацитет на обществото. Изграждането на устойчивост към климатичните промени изглежда е много труден и сложен процес, който изисква кардинални промени в начина ни на живот. Факт е, че живеем в тежък дисбаланс между въглеродния отпечатък от човешките дейности и способността на природата да отговори адекватно и да постигне равновесие като абсорбира колосалните количества парникови газове, излъчвани от човешките дейности. Наблюдението на този феномен показва, че хората и начинът им на живот от една страна са причина за глобалните промени на климата, а от друга – човекът, природата и биоразнообразието понасят последствията от тях.

Проектът предвижда изготвяне на методология за оценка и събиране на данни за резултатите от климатичните промени на регионално ниво и преценка за бъдещите тенденции. В резултат от тази методология следва да бъдат идентифицирани пропуските между нормативната база и плановите документи и инструментите за адекватен отговор на климатичните промени на регионално ниво. Промяната на териториалните планове за реакция ще позволи изграждане на устойчивост и смекчаване на въздействието от климатичните промени на местно ниво.

В рамките на проекта партньорите ще проведат поредица от работни посещения, за да се запознаят с местната климатична специфика и нейните конкретни прояви, както и да обменят опит и добри практики. Местните власти и заинтересованите страни на местно ниво, поканени за участие в проекта, ще дадат своя принос, основан на експертиза, професионални знания и опит. В резултат ще бъдат направени препоръки за подобряване на политиките и плановите документи на партньорите за смекчаване и адаптация към промените на климата и реакция на екстремните климатични прояви.

Източник: Община Стара Загора