ЕС прие стратегията за критичните суровини

Съветът на ЕС даде окончателното си одобрение в понеделник (18 март) за стратегия за осигуряване на устойчиво снабдяване със суровини, които са от решаващо значение за зеления преход, цифровите индустрии и отбранителните сектори, се казва в съобщение за медиите.

Европа до голяма степен зависи от други страни за доставките на тези критични елементи, като например литий за производство на батерии и редкоземни елементи за електрониката.

Одобреният Закон за критичните суровини  е опит да се намали зависимостта на ЕС от тези трети страни, по-специално от Китай, който разклаща веригите за доставки на много от тези елементи.

Законът определя списък от 17 стратегически елемента, като кобалт и мед, и разширен списък от 34 критични материали, който включва коксови въглища.

Законодателството поставя амбициозни цели за доставка на стратегически елементи.

До 2030 г. годишното потребление на блока ще се състои от поне 10% местно добивани минерали, 40% елементи, преработени в рамките на ЕС, и 25% рециклирани материали. В същата времева линия нито една отделна трета страна няма да доставя повече от 65% от годишното потребление на Европа на нито един от ключовите материали.

Най-важното е, че законът определя срокове за оценка на проекти в рамките на ЕС. Проектите за добив трябва да преминат през процес на издаване на разрешителни в рамките на 27 месеца, докато проектите за рециклиране и преработка трябва да получат разрешителните си в рамките на 15 месеца.

Големите компании, произвеждащи ключови технологии като батерии и генератори на възобновяема енергия, трябва да извършат оценка на риска на своите вериги за доставки, както и да разработят стратегии за смекчаване, за да се справят с възможни прекъсвания на доставките.

Миналата седмица председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че изпълнителната власт на ЕС отваря офис в Нуук, столицата на Гренландия и обяви програма на стойност 22,5 милиона евро за инвестиране в енергия и критични суровини на датската територия.

Друго  стратегическо партньорство  беше подписано с Канада през 2021 г.

Новият закон е част от  индустриалния план за Зелената сделка. Той бе представен от комисар Тиери Бретон през февруари 2023 г.  Политическо споразумение за мярката беше постигнато в Европейския парламент през ноември 2023 г.

Сега законът ще бъде предаден на председателя на Европейския парламент и на председателя на Съвета за техния подпис. След това ще бъде публикуван в Вестника на ЕС и ще влезе в сила 20 дни след това.

Източник: euractiv.bg